Μαθητικές εκλογές για την ανάδειξη των Μαθητικών Συμβουλίων (5μελή)

mathitikes ekloges

Σας ενημερώνουμε ότι την Παρασκευή 9 Οκτωβρίου 2020 και την 1η& 2η ώρα (8:10 πμ) θα πραγματοποιηθούν οι εκλογές ανά τμήμα για την ανάδειξη των 5μελών Μαθητικών Συμβουλίων του σχολείου μας, όπως προβλέπεται από την σχετική νομοθεσία.

Α. Η διαδικασία εκλογής

Μαθητικά συμβούλια – 5μελή

Η διαδικασία της εκλογής 5μελών μαθητικών συμβουλίων είναι η ακόλουθη:

α) Από τη γενική συνέλευση εκλέγεται 3μελής εφορευτική επιτροπή που έχει την ευθύνη για την διεξαγωγή των εκλογών. Τα μέλη της εφορευτικής επιτροπής δεν μπορούν να είναι υποψήφιοι για το συμβούλιο.

β) Στο γυμνάσιο ο καθηγητής  – στην εφορευτική, επιτροπή- συμμετέχει να συμβουλεύει τους μαθητές για διαδικαστικά θέματα.

γ) Η εφορευτική επιτροπή γράφει με αλφαβητική σειρά τα ονόματα των υποψηφίων σε φύλλα χαρτιού (ψηφοδέλτια), τόσα όσα είναι και οι μαθητές.

δ) Η ψηφοφορία είναι μυστική. Κάθε μαθητής σημειώνει, μπλε μελάνι, σταυρό δίπλα στα ονόματα των υποψηφίων της προτίμησής τους.

Κάθε μαθητής έχει δικαίωμα να σημειώνει από ένα μέχρι πέντε σταυρούς.

Ψηφοδέλτια που έχουν διακριτικά γνωρίσματα ή σταυρούς περισσότερους από πέντε θεωρούνται από την εφορευτική επιτροπή άκυρα.

Οποιοδήποτε μέλος της μαθητικής κοινότητας έχει το δικαίωμα να υποβάλλει στην εφορευτική επιτροπή ένσταση, αν θεωρεί ότι παραβιάστηκε η μυστικότητα της ψηφοφορίας ή δεν τηρείται ο κανονισμός των μαθητικών κοινοτήτων. Η εφορευτική επιτροπή είναι η μόνη αρμόδια για να κρίνει την οποιαδήποτε ένσταση.

ε) Οι πέντε πρώτοι σε σταυρούς υποψήφιοι αποτελούν τα τακτικά μέλη του συμβουλίου και οι τρεις επόμενοι τα αναπληρωματικά.

Σε περίπτωση ισοψηφίας, οι εκλογές επαναλαμβάνονται μεταξύ αυτών που ισοψήφησαν. Αν μετά από δύο επαναληπτικές ψηφοφορίες παραμένει η ισοψηφία τότε γίνεται κλήρωση.

στ) Μετά την εκλογή συντάσσεται και υπογράφεται πρακτικό από την εφορευτική επιτροπή που κοινοποιείται με ευθύνη της στη διεύθυνση του σχολείου.

Β. Δείτε τον σχετικό νόμο που καθορίζει τις αρμοδιότητες των Μαθητικών Κοινοτήτων εδώ.

Γ. Επιπλέον στο αρχείο εδώ  μπορείτε να δείτε σε μια συνοπτική παρουσίαση σε ό,τι αφορά στις Μαθητικές Κοινότητες (5μελές, 15μελές, διαδικασία εκλογών κλπ.).

Οι μάσκες που χαμογελούν!

Η Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας, στο πλαίσιο της αποστολής της και με αποκλειστικό γνώμονα τη διασφάλιση της δημόσιας υγείας, δίνει στη δημοσιότητα ένα ενημερωτικό τηλεοπτικό μήνυμα, με θέμα την προώθηση της χρήσης μάσκας από τα παιδιά.

Το μήνυμα «01 ΜΑΣΚΕΣ ΠΟΥ ΧΑΜΟΓΕΛΟΥΝ» διάρκειας 40 δευτερολέπτων αποσκοπεί στην εξοικείωση των παιδιών αλλά και των ενηλίκων, με τη χρήση της μάσκας για λόγους αποφυγής διασποράς του νέου Κορωνιού Covid-19

Οι μάσκες που χαμογελούν!

Διαβίβαση Οδηγιών για ασφαλη διαδίκτυο

Eνημερωτικό υλικό σχετικά με την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο!

Ασφαλής εκπαίδευση εξ’ αποστάσεως

Ασφαλής εργασία εξ’ αποστάσεως

Φυλλάδιο με συμβουλές στους γονείς-1

Φυλλάδιο με συμβουλές στους γονείς-2

ΠΡΟΣ?ΠΙΚΑ ΔΕ?ΟΜΕΝΑ

Ανακοίνωση Υπουργείου Παιδείας

Παρακάτω επισυνάπτεται το link με την απόφαση του Υπουργείου Παιδείας για την τηλεκπαίδευση σε περίπτωση παρεμπόδισης του εκπαιδευτικού έργου.

Διαβίβαση Οδηγιών

«Οδηγίες για παραμονή παιδιών και εφήβων στο σπίτι, στο πλαίσιο της Κοινής Υπουργικής Απόφασης για την πρόληψη της διασποράς του νέου κορωνοϊού SARS-CoV-2 στις σχολικές μονάδες και την κοινότητα»

Διαβίβαση Οδηγιών-ΥΠΕΠΘ

ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΥΓΕΙΑΣ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ

223

Αποφυγή των συναθροίσεων και του συγχρωτισμού οπουδήποτε (π.χ. καφετέριες, κινηματογράφοι)

• Αποφυγή ομαδικών εξωσχολικώνδραστηριοτήτων

• Αποθάρρυνση συναντήσεων σε σπίτια φίλων, εστιατόρια ή εμπορικάκέντρα

• Ενθάρρυνση εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων εξ αποστάσεως(e-learning)

• Αποφυγή επαφής με άτομα που ανήκουν στις ευπαθείςομάδες

• Συχνό και καλό πλύσιμο των χεριών με νερό και σαπούνι ή αλκοολούχοδιάλυμα

• Κάλυψη του βήχα ή του φτερνίσματος με χαρτομάντιλο και απόρριψη στα απορρίμματα. Αν αυτό δεν είναι διαθέσιμο, με το εσωτερικό τουαγκώνα

• Αποφυγή αγγίγματος ματιών, μύτης καιστόματος

• Αποφυγή στενής επαφής (χειραψίες, αγκαλιές καιφιλιά)

• Αποφυγή επαφής με άτομα που έχουν συμπτώματαλοίμωξης

• Σε περίπτωση εμφάνισης συμπτωμάτων, παραμονή στο σπίτι και επικοινωνία με ιατρό ή με τονΕΟΔΥ.

Βιβλιογραφία

Centers for Disease Control and Prevention. Coronavirus Disease 2019 (COVID-19). Interim Guidance for Administrators of US Institutions of Higher Education

ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΌΣ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΥΓΕΙΑΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΕΠΙΔΗΜΙΟΛΟΓΙΚΗΣ ΕΠΙΤΗΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗΣ ΓΙΑ ΛΟΙΜΩΔΗ ΝΟΣΗΜΑΤΑ